• Thu. Jul 7th, 2022

    Political Talk Today

    Political talks and news

    Full List: Names Of APC Senatorial Candidates Submitted To INEC

    By

    Jun 18, 2022

    The ruling All Progressives Congress on Friday submited the list of its senatorial candidates to the Independent National Electoral Commission.

    Meanwhile, there has been complains in some quarters over the swap of names for the likes of Senate President, Ahmad Lawan and former Minister of Niger Delta, Godswill Akpabio.

    Bashir Machina who had secure the ticket for Yobe North Senatorial District on Friday accused the APC of removing his name for the Senate President.

    In the case of Akpabio, a Former Deputy Inspector-General of Police, Udom Ekpoudom had won the ticket Akwa Ibom North-West Senatorial District.

    Ekpoudom who had vowed not to step down for Akpabio was not on the list of APC senatorial candidate which was submitted to INEC on Friday.

    Naija News has deemed it fit to share the names of the APC Senatorial candidates:

    ABIA STATE

    Chief Hon. Emeka Atuma (Abia Central)
    Senator Orji Uzor Kalu (Abia North)
    Hon. Blessing Nwagba (Abia South)

    ADAMAWA STATE

    Abdulaziz Nyako (Adamawa Central)
    Elisha Cliff Ishaku (Adamawa North)
    Adamu Ismaila (Adamawa South)

    AKWA IBOM STATE

    Emaeyak Ukpong (Akwa Ibom North East)
    Sen. Godswill Obot Akpabio (Akwa Ibom North West)
    Martins Udo-Inyang (Akwa Ibom South)

    ANAMBRA STATE

    Okelekwe E. Boniface (Anambra Central)
    Ify E. Anaozuonwu (Anambra North)
    Hon. Chukwuma Umeoji (Anambra South)

    BAUCHI STATE

    Uba Nana Umar (Bauchi Central)
    Sirajo Tanko Mohammed (Bauchi North)
    Shehu Buba Umar (Bauchi South)

    BAYELSA STATE

    Timipa Orunimighe (Bayelsa Central)
    Degi-Eremienyo (Bayelsa East) *****
    Wilson Dauyegha (Bayelsa West)

    BENUE STATE

    Hon. Emmanuel Udende (Benue North East)
    Titus Zam (Benue North West)
    Daniel Onjeh (Benue South)

    BORNO STATE

    Kashim Shettima (Borno Central)
    Mohammed Tahir Monguno (Borno North)
    Mohammed Ali Ndume (Borno South)

    CROSS-RIVER STATE

    Hon. Eteng J. Williams (Cross-River Central)
    Hon. Martin Orim (Cross-River North)
    Asuquo Ekpeyong (Cross-River South)

    DELTA STATE

    Ede Dafinone (Delta Central)
    Peter Nwaoboshi (Delta North)
    Joel Onowakpo Thomas (Delta South)

    EBONYI STATE

    Emeka Kenneth Eze (Ebonyi Central)
    Onyeka Nwaebonyi Peter (Ebonyi North)
    Dave Nweze Umahi (Ebonyi South)

    EDO STATE

    Monday Okpebholo (Edo Central)
    Adams Oshiomhole (Edo North)
    Valentine Asuen (Edo South)

    EKITI STATE

    Michael Opeyemi Bamidele (Ekiti Central)
    Cyril Oluwole Fasuyi (Ekiti North)
    Adaramodu Adeyemo (Ekiti South)

    ENUGU STATE

    Adaku Ogbu Aguocha (Enugu East)
    Simon Ejike Eze (Enugu North)
    Oby Nwofor (Enugu South)

    GOMBE STATE

    Mohammed Danjuma Goje (Gombe Central)
    Sa’idu Ahmed Alkali (Gombe North)
    Joshua M. Lidani (Gombe South)

    IMO STATE

    Prince Alex Mbata (Imo East)
    Hon. Patrick Ndubueze (Imo North)
    Sen. Osita Izunaso (Imo West)

    JIGAWA STATE

    Ahmed Abdulhamid (Jigawa North-East)
    Babangida Hussaini (Jigawa North-West)
    Tijjani Ibrahim Kiyawa (Jigawa South-West)

    KADUNA STATE

    Muhammad Sani Abdullahi (Kaduna Central)
    Suleiman Abdu Kwari (Kaduna North)
    Bulus Audu (Kaduna South)

    KANO STATE

    Abdulsalam Zaura (Kano Central)
    Sen. Barau Jibrin (Kano North)
    Sen. Kabiru Gaya (Kano South)

    KATSINA STATE

    AbdulAziz Musa Yar’Adua (Katsina Central)
    Nasiru Sani Zangon Daura (Katsina North)
    Mukhtar Muhammed Dandutse (Katsina South)

    KEBBI STATE

    Sen. Atiku Abubakar Bagudu (Kebbi Central)
    Hussaini Sulaiman Kangiwa (Kebbi North)
    Sen. Bala Ibn Na’Allah (Kebbi South)

    KOGI STATE

    Ohere Abubakar (Kogi Central)
    Sen Isah Jibrin (Kogi East)
    Karimi Sunday Steve (Kogi West)

    KWARA STATE

    Saliu Mustapha (Kwara Central)
    Sadiq Suleiman Umar (Kwara North)
    Sen. Lola Issa Ashiru (Kwara South)

    LAGOS STATE

    Hon. Eshilokun Wasiu Sanni (Lagos Central)
    Sen. Mukhail A. Abiru (Lagos East)
    Idiat Oluranti Adebule (Lagos West)

    NASARAWA STATE

    Danladi Halilu ESQ (Nasarawa North)
    Tanko Almakura (Nasarawa South)
    Shehu Tukur (Nasarawa West)

    NIGER STATE

    Mohammed Sani Musa (Niger East)
    Abubakar Sani Bello (Niger North)
    Bima Muhammad Enagi (Niger South)

    OGUN STATE

    Shuaib Salisu (Ogun Central)
    Olugbenga Daniel (Ogun East)
    Sen. Olamilekan Adeola (Ogun West)

    ONDO SOUTH

    Adeniyi Adegbonire SAN (Ondo Central)
    Ipinsagba Olajide (Ondo North)
    Jimoh Ibrahim (Ondo South)

    OSUN STATE

    Ajibola Basiru (Osun Central)
    Israel Famurewa (Osun East)
    Amidu Tadese Raheem (Osun West)

    OYO STATE

    Dr. Yunus Akintunde (Oyo Central)
    Sen. Fatai Buhari (Oyo North)
    Sarafa Ali (Oyo South)

    PLATEAU STATE

    Hon. Diiket Satso Plang (Plateau Central)
    Christopher Giwa (Plateau North)
    Rt. Hon. Simon B. Lalong (Plateau South)

    RIVERS STATE

    Ndubuisi U. Nwankwo (Rivers East)
    Oji N. Ngofa (Rivers South East)
    Asita Honourable O. (Rivers West)

    SOKOTO STATE

    Ibrahim Lamido (Sokoto East)
    Sen. Aliyu Magatakarda Wammako (Sokoto North)
    Ibrahim Danbaba Abdullahi (Sokoto South)

    TARABA STATE

    Marafa Bashir Abba (Taraba Central)
    Sani Danladi Abubakar (Taraba North)
    Danjuma Usman Shiddi (Taraba South)

    YOBE STATE

    Ibrahim Gaidam (Yobe East)
    Sen. Ahmad Lawan (Yobe North)
    Sen. Mohammed Bomai (Yobe South)

    ZAMFARA STATE

    Sen. Kabiru Marafa (Zamfara Central)
    Sen. Sahabi Alhaji Ya’u (Zamfara North)
    AbdulAziz Yari Abubakar (Zamfara West)

    FCT

    Hon. Zakaria Angulu

    This article was originally published on Naija News

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.